Pravidla - parkury

Pravidla - parkurové závody

1. Úbor jezdce a koně

2. Parkurové závody - styl

3. Parkurové závody - rychlostní

1. Úbor jezdce a koně - stylové soutěže:

Čistý a upravený oděv, nejlépe v dlouhých nebo alespoň tříčtvrtečních legínách či sportovních kalhotech (start na stylových soutěžích v kraťasech bude mít negativní vliv na hodnocení).

Doporučená, ale ne vyžadovaná, je jezdecká uniforma- bílé kalhoty, tričko s límečkem a případně sako. Jezdecká helma či cylindr zvyšuje estetický dojem dvojice (není ale povinná).

V případě konání akce v tělocvičně či sportovní hale je potřeba sálové čisté obuvi se světlou podrážkou. Na parkurech z důvodu bezpečnosti NENÍ dovoleno startovat v ponožkách či naboso. V drezurních úlohách je možné mít taneční (gymnastické, baletní) cvičky/piškoty bez pevné špičky. Po schválení je možné startovat v ponožkách s protiskluzovou podrážkou.

Vítané jsou jezdecké podkolenky, v drezurní úloze "bandáže" na nohách a dovolen je i jezdecký bičík v max. délce 75 cm pro skoky a 100cm pro drezuru.

Hobby horse koník:

- může být po domácku či profesionálně vyrobený. Základem je bezpečnost koníka - nesmí obsahovat žádné ostré hrany ani cokoliv, co by ohrožovalo jezdce. Velikost koníka není stanovena, ale koník musí mít minimálně 350 gramů s vybavením (může být na závodech překontrolováno)

Délka tyče není stanovena, jen je potřeba, aby byla tak dlouhá, aby jezdec na hobby horse "seděl" tedy končila za zadkem jezdce bez vykazovaného nepohodlí. Startovat na konících s užší tyčkou méně než 1cm nebude povoleno z důvodu bezpečnosti.

Start je povolen na vybavení udidlovém i bezudidlovém, start na nákrčáku z důvodu nedostatečné průkaznosti hodnocení není ve stylových soutěžích dovolen, ale v rámci soutěžních dnů budou i soutěže rychlostní - v nich je start s nákrčákem možný.

Součástí hodnocení je i padnoucí vybavení - rozhodčí sleduje upravenost a správně nasazené vybavení - tedy jakákoliv nepřesnost může negativně ovlivnit hodnocení dvojice.

Zejména:

Příliš dotažené vybavení na hlavě koně s viditelným zářezem nebo naopak na koňskou hlavu velké, tedy volné a plandající.

Výstroj zabraňující výhled koníkovi, lezoucí vybavení do oka či přes oko koně (vyjímkou jsou protimuchařské doplňky)

2. Hodnocení parkůrových soutěží - styl

Parkur na styl je hodnocen podle speciálních kritérií a hodnotící tabulky.


1.Vjezd na parkur:

provedení vjezdu do kolbiště, zastavení, pozdrav rozhodčím a znovu vyjetí na parkur po zvukové signalizaci

2. Průjezd parkuru:

Hodnotí se plynulost nacválání z předchozího chodu, dodržení cvalu na trase mezi jednotlivými skoky. Správně provedené přeskoky na trati při změně směru (je na jezdci zda bude přeměna cvalu nad skokem nebo přeskokem ve cvalu),
Styl skoku koně i jezdce - pozice rukou, držení otěží.
Práce na trati - sledování jednotlivých skoků, správné a včasné povely pro koně, případně i využití biče.
Hlasové pomůcky - odfrknutí, dýchání koně i pochvala koníka jezdcem - není to nutné, ale doporučené.
Povolení otěží po dojetí, pochvala koníka. 

3. Celkový dojem dvojice - sladěnost  a upravenost dvojice, kvalita a čistota chodů na trati.

Součástí hodnocení je i celkový dojem jezdce a koně - upravená a barevně sladěná dvojice má lepší dojem.

3. Hodnocení parkůrových soutěží - rychlostní

Zde není dbáno na styl skoku a průjezd tratí, důležité je, že jezdec s hobby horse  DODRŽÍ rytmus cvalu, je potřeba zachovat pravidelnost třídobého chodu. Za nedodržení cvalu může být závodní dvojice diskvalifikována, podle rozsahu jiného běhu na trati.

U rychlostních parkurů se shození překážky nepenalizuje trestnými body, ale vteřinami. Za každé shozené břevno je + 5s k času projetí kola.