PRAVIDLA JARNÍ RODEO

K tisku v pdf

ÚBOR JEZDCE A KONĚ

Předepsané je westernové oblečení: košile, dlouhé kalhoty (nemusí být džíny, postačí modré či šedé legíny) a WESTERNOVÝ KLOBOUK - bez klobouku nebude závodník vpuštěn na závod. Klobouk si bude možné za poplatek zapůjčit na místě (v omezeném množství).

Pro koníka westernovou uzdečku bez nánosníku nebo bezudidlové uždění.

Sladěnost jezdce a koníka je započítáno do stylových soutěží!

HODNOCENÍ A ALL AROUNG CHAMPION

Vyhlašují se vždy nejlepší výsledky v kategoriích:

  • L- Little: děti do 8 let - vždy 3 nejlepší výsledky hodnocené podle westernových pravidel pro hodnocení soutěží, první místo pohárové
  • M - Maxi: děti 9 let a starší - vždy 5 nejlepších výsledků hodnocené podle westernových pravidel pro soutěže, první místo pohárové
  • S - Super: pro rodiče - vždy 3 nejlepší výsledky hodnocené podle westernových pravidel pro soutěže, první místo pohárové.

Soutěžící sbírají body za umístění v soutěžI a vyhlašuje se ALL AROUND CHAMPION v každé kategorii - ohodnoceno podle westernových pravidel soutěží.

Barvy stužek ve westernových soutěžích:

  1. místo - MODRÁ

  2. místo - ČERVENÁ

  3. místo - ŽLUTÁ

  4. místo - BÍLÁ

  5. místo - RŮŽOVÁ

ALL AROUND CHAMPION - FIALOVÁ

Bodové ohodnocení

  1. místo - tolik bodů, kolik je soutěžících,

každé další místo o bod méně.

Tedy pokud je 10 soutěžících, první získá 10 bodů, poslední soutěžící na desátém místě získá 1 bod.DISCIPLÍNY:

WESTERN RIDING - styl

Předepsaná úloha obsahující krok, klus, cval, přeskoky ve cvalu, překonání kavalety a couvání. Trasa je dopomocně tvořená očíslovanými kužely, které značí začátek cviku.

Soutěž je hodnocená na styl, hodnotí se kvalita chodů, práce s hlavou koníka, přesnost provedených cviků a celkový efekt. K lepšímu hodnocení dopomáhá i předepsaný úbor.

Kategorie L a M


RYCHLOSTNÍ DISCIPLÍNY:
Kategorie L,M a S

Barrel race - soutěž v obíhání třech barelů, které jsou rozestavěny do trojůhelníku, na trase je nutné CVÁLAT (nedostatečné cválání vede k diskvalifkaci, pro rodiče bude hodnocení mírnější) a je důležité správné objetí barelů tak, aby se smyčka kolem barelu uzavřela viz. následující obrázek

Pole bending - soutěž v obíhání tyčí, kdy se projíždí slalomem.Na trati je nutné CVÁLAT. Správné projetí tratě znázorňuje obrázek níže.


Western trail - projetí stanovené tratě v předepsaném chodu. Trať obsahuje následující: kavalety v klusu, překonání lávky v kroku, slalom ve cvalu, obrat ve čtverci, průjezd uličkou v klusu a couvání do L.

ÚLOHA - bude zveřejněna brzy!


DOPLŇUJÍCÍ DISCIPLÍNY:

Součástí závodního dne jsou i parkurové rychlostní disciplíny, na trati je nutné CVÁLAT, je třeba zachovat pravidelnost třídobého chodu. Za nedostatečné cválání na trati může být soutěžní dvojice vyloučena.

Penalizace za shození břevna - trestné vteřiny +5s